Polyester Strapping | .62 1400#M X 4000' | Green | AAR - CL
- SKU:
- 37772-CL
- Minimum Purchase:
- 1 unit
Specifications
| Length | 4000' |
| Width | .62" |
| Break Strength | 1400# |
| Core Size | 16X6" |
| Face Width | 6" |
| Inside Diameter | 16" |
| Item Style | Polyester Strapping |
| Tie or Strap Type | Machine Grade |
| Abbreviated Description | .62 1400#M X 4M' 16X6 PE GRNWAX FRICTION SEAL AAR BULK |
| Product Tag | AAR Polyester Strapping | Machine Grade |
| Color | Green |