Polyester Strapping | 5/8 1400#H X 4000' | Green | Bulk - CL
- SKU:
- 64640-CL
- Minimum Purchase:
- 1 unit
Specifications
| Length | 4000' |
| Width | 5/8" |
| Break Strength | 1400# |
| Core Size | 16X6" |
| Face Width | 6" |
| Inside Diameter | 16" |
| Item Style | Polyester Strapping |
| Tie or Strap Type | Hand Grade |
| Abbreviated Description | 5/8 1400#H X 4M' 16X6 PE GRNBULK |
| Product Tag | Polyester Strapping | Hand Grade |
| Color | Green |
| Category - Tier 1 | Bundling / Edge Protection |
| Category - Tier 2 | Strapping |
| Category - Tier 3 | Polyester Banding |