Polyester Strapping | 5/8 1200# X 4000' | Green | Embossed - CL
- SKU:
- 234530-CL
- Minimum Purchase:
- 1 unit
Specifications
| Qty Per Coil | 1 |
| Length | 4000' |
| Width | 5/8" |
| Break Strength | 1200# |
| Core Size | 16X6" |
| Embossed / Smooth | Embossed |
| Face Width | 6" |
| Inside Diameter | 16" |
| Item Style | Polyester Strapping |
| Thickness | .035 |
| Abbreviated Description | 5/8 1200# X 4M' 16X6 .035 PEGRN EMB |
| Product Tag | Polyester Strapping | Embossed |
| Color | Green |