Polyester Strapping | 5/8 1100#H X 3600' | Black - CL
- SKU:
- 23847-CL
- Minimum Purchase:
- 1 unit
Specifications
| Length | 3600' |
| Width | 5/8" |
| Break Strength | 1100# |
| Core Size | 16X6" |
| Face Width | 6" |
| Inside Diameter | 16" |
| Item Style | Polyester Strapping |
| Tie or Strap Type | Hand Grade |
| Abbreviated Description | 5/8 1100#H X 3.6M' 16X6 PE BLK |
| Product Tag | Polyester Strapping | Hand Grade |
| Color | Black |
| Category - Tier 1 | Bundling / Edge Protection |
| Category - Tier 2 | Strapping |
| Category - Tier 3 | Polyester Banding |