32 ECT RSC Box | 36 X 36 X 24 - BD
- SKU:
- 37036-BD
- Minimum Purchase:
- 1 unit
Quality standard strength industrial Corrugated Boxes. Manufactured from ECT-32 kraft corrugated. Corrugated boxes are recyclable.
Specifications
| Qty Per Bundle | 5 |
| Length | 36" |
| Width | 36" |
| Height | 24" |
| Flute | C |
| Item Style | 32 ECT RSC Box | Large |
| Primary Material | Corrugate |
| Product Tag | 32 ECT RSC Box | Large |
| Stock Material | Kraft |
| Strength | 32 ECT |
| Wall | Single Wall |
| Abbreviated Description | 36 X 36 X 24 ECT32 RSC 5/BD |
| Box Strength | Regular |
| Color | Kraft |