48 ECT RSC Box | 8 X 8 X 8 - BD
- SKU:
- 38999-BD
- Minimum Purchase:
- 1 unit
Specifications
| Qty Per Bundle | 15 |
| Length | 8" |
| Width | 8" |
| Height | 8" |
| Flute | C |
| Item Style | 48 ECT RSC Box |
| Joint | Glued |
| Primary Material | Corrugate |
| Stock Material | Kraft |
| Strength | 48 ECT |
| Wall | Double Wall |
| Abbreviated Description | 8 X 8 X 8 ECT48DW RSC 15/BD |
| Product Tag | 48 ECT RSC Box |
| Box Style | Cube |
| Box Strength | Heavy Duty |
| Color | Kraft |