32 ECT RSC Box | 15 X 15 X 48 - BD
- SKU:
- 59411-BD
- Minimum Purchase:
- 1 unit
Tall Corrugated Boxes are end loading for easy insertion and sealing. May be used in place of mailing tubes. Carton capacity is 6. 3 cubic feet. Boxes are manufactured from ECT-32 kraft corrugated. Sold and shipped flat in bundle quantities.
Specifications
| Qty Per Bundle | 10 |
| Length | 15" |
| Width | 15" |
| Height | 48" |
| Flute | C |
| Item Style | 32 ECT RSC Box | Tall |
| Primary Material | Corrugate |
| Product Tag | 32 ECT RSC Box | Tall |
| Stock Material | Kraft |
| Strength | 32 ECT |
| Wall | Single Wall |
| Abbreviated Description | 15 X 15 X 48 ECT32 RSC 10/BD |
| Box Style | Tall |
| Box Strength | Regular |
| Color | Kraft |