32 ECT RSC Box | 10 X 10 X 40 - BD
- SKU:
- 138748-BD
- Minimum Purchase:
- 1 unit
Tall Corrugated Boxes are end loading for easy insertion and sealing. Tall Boxes are made from strong, ECT-32, kraft corrugated. For shipping tall items such as trophies, shelving, and fishing rods. May be used in place of mailing tubes. Sold and shipped flat in bundle quantities.
Specifications
| Qty Per Bundle | 25 |
| Length | 10" |
| Width | 10" |
| Height | 40" |
| Flute | C |
| Item Style | 32 ECT RSC Box | Tall |
| Primary Material | Corrugate |
| Product Tag | 32 ECT RSC Box | Tall |
| Strength | 32 ECT |
| Wall | Single Wall |
| Abbreviated Description | 10 X 10 X 40 ECT32 RSC 25/BD |
| Box Style | Tall |
| Box Strength | Regular |
| Color | Kraft |