200# RSC Box | 11 1/4 x 8 3/4 x 4 - BD
- SKU:
- 99164-BD
- Minimum Purchase:
- 1 unit
The smaller depths on these cartons provide an ideal fit for shallow products. Perfect for shipping apparel, books, picture frames, artwork, mirrors and clothing. Also a great size for shipping printed materials. Boxes are manufactured from ECT-32 kraft corrugated. Cartons are sold in bundle quantities and ship flat to save on storage space and shipping.
Specifications
| Qty Per Bundle | 25 |
| Length | 11 1/4" |
| Width | 8 3/4" |
| Height | 4" |
| Flute | C |
| Item Style | 200# RSC Box |
| Joint | Glued |
| Primary Material | Corrugate |
| Product Tag | 200# RSC Box |
| Stock Material | Kraft |
| Strength | 200# |
| Wall | Single Wall |
| Abbreviated Description | 11-1/4 X 8-3/4 X 4 200# 25/BDRSC |
| Box Strength | Regular |
| Color | Kraft |