Bubble Roll - Perforated | P-12 | 1/2 X 12 | 250' / Roll - BD
- SKU:
- 2377-BD
- Minimum Purchase:
- 1 unit
Same great bubble protection cross-perforated for easy tear off. Available in 3/16", 5/16" and 1/2" bubble height rolls.
Parcel rolls are great for low volume or retail applications.
Protect against shock, abrasion and vibration.
All rolls are perforated every 12" for easy tear-off, BW12S24P24 perforated every 24".
Use with optional Roll Storage System.
Specifications
| Qty Per Bundle | 4 |
| Length | 250' |
| Width | 12" |
| Height | 1/2" |
| Bubble Thickness | .5" |
| Category - Tier 1 | Protective Packaging / Cushioning |
| Category - Tier 2 | Bubble Cushioning |
| Category - Tier 3 | Bubble - Roll |
| Item Style | Bubble Roll - Perforated |
| Location of Perf | P-12 |
| Perforation | Perforated |
| Product Tag | Bubble Roll - Perforated | 1/2" |
| Abbreviated Description | 1/2 X 12 P-12 BUBBLE 250'/RL4RL/BD |