6 x 6 x 48" Telescoping Inner Boxes - BD
- SKU:
- 104499-BD
- Minimum Purchase:
- 1 unit
Boxes have an adjustable two-piece design to fit tall and irregularly shaped items. One inner and one outer carton required to make a set - sold separately. Combine with T6648OUTER to complete the set. Manufactured from ECT-32 kraft corrugated. Cartons have a FOL (full over lap) bottom for added strength.
Specifications
| Qty Per Bundle | 25 |
| Length | 6" |
| Width | 6" |
| Height | 48" |
| Flute | B |
| Item Style | Telescope Box |
| Primary Material | Corrugate |
| Stock Material | Kraft |
| Strength | 200# |
| Wall | Double Wall |
| Abbreviated Description | 6 X 6 X 48 200# FTB W/FOL BTM25/BD |
| Product Tag | Telescoping Inner Boxes |
| Box Style | Telescoping |
| Box Strength | Regular |
| Color | Kraft |