32 ECT RSC Box | 8 X 8 X 6 - BD
- SKU:
- 3603-BD
- Minimum Purchase:
- 1 unit
Quality standard strength industrial Corrugated Boxes. Manufactured from ECT-32 kraft corrugated.
Corrugated boxes are recyclable.
Specifications
| Qty Per Bundle | 25 |
| Length | 8" |
| Width | 8" |
| Height | 6" |
| Item Style | 32 ECT RSC Box | Medium |
| Primary Material | Corrugate |
| Product Tag | 32 ECT RSC Box | Medium |
| Stock Material | Kraft |
| Strength | 32 ECT |
| Wall | Single Wall |
| Abbreviated Description | 8 X 8 X 6 ECT32 RSC 25/BD |
| Box Strength | Regular |
| Color | Kraft |
| Flute | C |
| Category - Tier 1 | Boxes / Containers |
| Category - Tier 2 | Corrugated Boxes |
| Category - Tier 3 | Regular Slotted Carton (RSC) |