32 ECT RSC Box | 32 X 8 X 8 - BD
- SKU:
- 41616-BD
- Minimum Purchase:
- 1 unit
Wide openings along the length make these cartons easy to pack. For shipping long and narrow items such as wine bottles, umbrellas and carpet rolls. Long side opening. Long Boxes are manufactured from ECT-32, kraft corrugated. Sold and shipped flat in bundle quantities.
Specifications
| Qty Per Bundle | 25 |
| Length | 32" |
| Width | 8" |
| Height | 8" |
| Flute | C |
| Item Style | 32 ECT RSC Box | Long |
| Primary Material | Corrugate |
| Product Tag | 32 ECT RSC Box | Long |
| Stock Material | Kraft |
| Strength | 32 ECT |
| Wall | Single Wall |
| Abbreviated Description | 32 X 8 X 8 ECT32 RSC 25/BD |
| Box Style | Long |
| Box Strength | Regular |
| Color | Kraft |