32 ECT RSC Box | 20 X 20 X 12 | 15 / Bundle - BD
- SKU:
- 47961-BD
- Minimum Purchase:
- 1 unit
Quality standard strength industrial Corrugated Boxes. Suggested use for this carton is to pack a standard size PC tower.
Boxes are manufactured from ECT-32 kraft corrugated.
Cartons are sold in bundle quantities and ship flat.
Specifications
| Qty Per Bundle | 15 |
| Length | 20" |
| Width | 20" |
| Height | 12" |
| Item Style | 32 ECT RSC Box | Large |
| Primary Material | Corrugate |
| Product Tag | 32 ECT RSC Box | Large |
| Stock Material | Kraft |
| Strength | 32 ECT |
| Wall | Single Wall |
| Abbreviated Description | 20 X 20 X 12 ECT32 RSC 15/BD |
| Box Strength | Regular |
| Color | Kraft |
| Flute | C |