32 ECT RSC Box | 18 X 18 X 12 - EA
- SKU:
- 6422-EA
- Minimum Purchase:
- 1 unit
Quality standard strength industrial Corrugated Boxes. Suggested use for this carton is to pack a 15" flat screen computer monitor.
Boxes are manufactured from ECT-32 kraft corrugated.
Cartons are sold in bundle quantities and ship flat.
Specifications
| Qty Per Each | 1 |
| Length | 18" |
| Width | 18" |
| Height | 12" |
| Box Strength | Regular |
| Flute | C |
| Item Style | 32 ECT RSC Box | Large |
| Joint | Glued |
| Primary Material | Corrugate |
| Product Tag | 32 ECT RSC Box | Large |
| Stock Material | Kraft |
| Strength | 32 ECT |
| Wall | Single Wall |
| Abbreviated Description | 18 X 18 X 12 ECT32 RSC |
| Color | Kraft |