32 ECT RSC Box | 18 X 14 X 10 - BD
- SKU:
- 4840-BD
- Minimum Purchase:
- 1 unit
Quality standard strength industrial Corrugated Boxes. Manufactured from ECT-32 kraft corrugated. Corrugated boxes are recyclable.
Specifications
| Qty Per Bundle | 25 |
| Length | 18" |
| Width | 14" |
| Height | 10" |
| Flute | C |
| Item Style | 32 ECT RSC Box | Long |
| Joint | Glued |
| Primary Material | Corrugate |
| Product Tag | 32 ECT RSC Box | Long |
| Stock Material | Kraft |
| Strength | 32 ECT |
| Wall | Single Wall |
| Abbreviated Description | 18 X 14 X 10 ECT32 RSC 25/BD |
| Box Style | Long |
| Box Strength | Regular |
| Color | Kraft |