32 ECT RSC Box | 18 X 12 X 8 | 25 / Bundle -- - BD
- SKU:
- 5445-BD
- Minimum Purchase:
- 1 unit
These cartons were designed to fit the most popular paper sizes. Prevent damage to forms, catalogs, letterhead and other printed material by using the right size carton. Boxes are manufactured from ECT-32 kraft corrugated.
Specifications
| Qty Per Bundle | 25 |
| Length | 18" |
| Width | 12" |
| Height | 8" |
| Box Strength | Regular |
| Flute | C |
| Item Style | Printer's Boxes |
| Joint | Glued |
| Primary Material | Corrugate |
| Product Tag | Printer's Box | 32 ECT |
| Stock Material | Kraft |
| Strength | 32 ECT |
| Wall | Single Wall |
| Abbreviated Description | 18 X 12 X 8 ECT32 RSC 25/BD |
| Color | Kraft |