32 ECT RSC Box | 16 X 12 X 12 | 25/Bundle - BD
- SKU:
- 3596-BD
- Minimum Purchase:
- 1 unit
Quality standard strength industrial Corrugated Boxes. Manufactured from ECT-32 kraft corrugated. Carton capacity is 1. 3 cubic feet. Popular size to pack heavy items like books. Cartons are sold in bundle quantities and ship flat to save on storage space and shipping.
Specifications
| Qty Per Bundle | 25 |
| Length | 16" |
| Width | 12" |
| Height | 12" |
| Item Style | 32 ECT RSC Box | Long |
| Primary Material | Corrugate |
| Product Tag | 32 ECT RSC Box | Long |
| Stock Material | Kraft |
| Strength | 32 ECT |
| Wall | Single Wall |
| Abbreviated Description | 16 X 12 X 12 ECT32 RSC 25/BD |
| Box Style | Long |
| Box Strength | Regular |
| Color | Kraft |
| Flute | C |