32 ECT RSC Box | 12 X 12 X 24 - BD
- SKU:
- 38909-BD
- Minimum Purchase:
- 1 unit
Tall Corrugated Boxes are end loading for easy insertion and sealing. May be used in place of mailing tubes. Ideal for shipping irregularly-shaped items, such as lamps, golf clubs, shelving, fishing rods and umbrellas. Boxes are manufactured from ECT-32 kraft corrugated. 2. 0 Cubic foot capacity.
Specifications
| Qty Per Bundle | 25 |
| Length | 12" |
| Width | 12" |
| Height | 24" |
| Flute | C |
| Item Style | 32 ECT RSC Box | Tall |
| Joint | Glued |
| Primary Material | Corrugate |
| Product Tag | 32 ECT RSC Box | Tall |
| Stock Material | Kraft |
| Strength | 32 ECT |
| Wall | Single Wall |
| Abbreviated Description | 12 X 12 X 24 ECT32 RSC 25/BD |
| Box Style | Tall |
| Box Strength | Regular |
| Color | Kraft |