32 ECT RSC Box | 12 X 10 X 3 - BD
- SKU:
- 4870-BD
- Minimum Purchase:
- 1 unit
The smaller depths on these cartons provide an ideal fit for shallow products. Perfect for shipping apparel, books, picture frames, artwork, mirrors and clothing. Boxes are manufactured from ECT-32 kraft corrugated. Cartons are sold in bundle quantities and ship flat to save on storage space and shipping.
Specifications
| Qty Per Bundle | 25 |
| Length | 12" |
| Width | 10" |
| Height | 3" |
| Flute | C |
| Item Style | 32 ECT RSC Box | Flat |
| Joint | Glued |
| Primary Material | Corrugate |
| Product Tag | 32 ECT RSC Box | Flat |
| Stock Material | Kraft |
| Strength | 32 ECT |
| Wall | Single Wall |
| Abbreviated Description | 12 X 10 X 3 ECT32 RSC 25/BD |
| Box Style | Flat |
| Box Strength | Regular |
| Color | Kraft |