2 Mil Gusseted Poly Bag | 51 X 49 X 85 - RL
- SKU:
- 19541-RL
- Minimum Purchase:
- 1 unit
All our clear Gusseted bags on a roll are made from a perfomance blend of Low Density Polyethylene (LDPE) resin that meet FDA/USDA specifications. Easy dispensing with perforations between bags. Tubular construction throughout with a durable bottom seal, make these bags the best on the market. This premium bag features superior clarity for showing the quality of your customer's products. Wound on a 3" core with 1" diameter core plug. Can be heat sealed, tied, stapled or taped shut.
Specifications
| Qty Per Roll | 50 |
| Length | 85" |
| Width | 51" |
| Depth | 49" |
| Flat / Gusseted | Gusseted |
| Gusset Location | Side Gusset |
| Gusset Size | 49" |
| Item Style | Pallet Cover |
| Primary Material | Poly |
| Product Tag | 2 Mil Pallet Covers |
| Quantity Per Roll | 50/RL |
| Thickness | 0.002mil |
| Abbreviated Description | 51 X 49 X 85 .002 POLY BAG50/RL |
| Category - Tier 1 | Bags |
| Category - Tier 2 | Poly - Industrial Bags |
| Category - Tier 3 | Industrial Bag / General |